
Milleks üldse ise kodus kanu pidada, kui mitte mahedalt?
Kas tead, mida Su kanad söövad? Või kas tead mida on söönud kanad, kelle mune ostad? Kas oled uurinud sööda koostisosi ja tead nende päritolu ja mõjusid tervisele? Kas see, mida kanad söövad, on midagi, mida oleksid nõus ka ise sööma?
Oma kanade pidamine tundub loogilise ja kasuliku sammuna – alati värsked munad kapist võtta, super eks? Aga, kui toita oma kanu sama moodi nagu suurfarmides, kas siis ikka saab parema tulemuse? Või on tegemist lihtsalt enesepettusega?
Poe munad on palju soodsamad aga mis hinnaga?
Enamik poes müüdavatest munadest pärinevad kanadelt, kes veedavad kogu oma elu pisikestes puurides, tihedalt teiste lindudega koos, ilma päevavalguseta, ilma rohu, putukate ja päikesevalguseta, ilma võimaluseta oma loomulikku elu elada.
Mida sööb tavaline puurikana?
Tavalises suurfarmis saavad kanad peamiselt järgmise sisaldusega sööta:
- GMO mais ja soja – geneetiliselt muundatud kultuurid, mille kasvatamisel kasutatakse tugevaid herbitsiide (nagu glüfosaat).
- Pestitsiidide jäägid – sisalduvad nii terades kui ka õlides, mida lisatakse sööda sisse energiaallikana.
- Sünteetilised vitamiinid ja mineraalid – tehislikus keskkonnas puuduvad võimalused lindudel neid ise leida.
- Antibiootikumid ja kasvustimulaatorid – et ennetada haigusi ja hoida tootlikkust kõrgel isegi ebasanitaarsetes tingimustes.
Kas need on koostisosad, mida soovime oma kehasse? Või anda oma lastele? Kas usume naiivselt, et need ained ei jõua munade kaudu meie seedesüsteemi?
Oma kanad – vabadus ja vastutus!
Paljud inimesed peavad kanu, et saada puhtamaid mune. Aga tihti minnakse lihtsamat teed – ostetakse valmis kanasööt, mis sisaldab samu komponente nagu toit, mida kasutatakse suurfarmides. Võib-olla on sööt küll “väiketootjalt”, aga koostisosad – mais, soja, liisunud kala- või lihajahu – tulevad ikka samadelt tarnijatelt. Ja kui see sööt pole sertifitseeritult mahe, on seal sees kõik need samad GMOd, pestitsiidid ja muud jäägid.
Nii tekibki küsimus – milleks siis üldse vaeva näha ja ise kanu pidada, kui toita neid sama söödaga, mida pannakse kasutatakse suurtootmistes?
Mahedalt pidamine ei tähenda ainult toitu
Tõeliselt mahe kanapidamine algab sellest, mida kanad söövad ja kuidas nad elavad:
- Vabalt liikumine, päikesevalgus, värske õhk – need on kanade loomuomased vajadused.
- Mahe toit – võimalikult oma talust, ilma kemikaalideta, GMO-vaba. Kaera, nisu, odra segu, köögiviljad, seemned, putukad ja rohulibled.
- Puhas joogivesi ja looduslikud lisandid – toetavad lindude tervist loomulikul viisil (nõges, küüslauk, õunaäädikas).
Selline pidamine tähendab natukene rohkem tööd ja vajab planeerimist aga tulemus on hindamatu! Meie pere toidab kanu nii nagu seda tehti 100 aastat tagasi kui ei olnud võimalik poest osta valmis sööta.
Muna ei ole lihtsalt muna
Erinevalt peetud ja toidetud kanade munad võivad ju pealtnäha sarnased välja näha aga sisu on totaalselt erinev.
Kodune mahe muna on pärit kanalt, kes on söönud puhast toitu ja elanud väärikat elu.

